Kroger's had whole chicken for sale for 88 cents/lb here.These were regular chickens not roasters but a 5 lb fryer is still 5 lb of chicken so I picked up 4 of them.
The largest 2 went in the freezer double wrapped to protect (besides I am weird over possible chicken leaks).I know I will make at least 3 meals out of each one when I roast them. It wouldn't be unusually to end up with 4 meals if I make chicken and dumplings or chicken soup with the carcass.For around $5 per chicken that is around $1.66 per MEAL if I only make 3 meals out of one and $1.25 per MEAL if I make 4.
The other two smaller ones I cut up. I don't do a pretty job when I cut up a chicken but the pieces are recognizable.I ended up with 4 thighs which is 1 meal, 4 legs which will be a second meal,4 breasts which will be another 2 meals and I cut the wings in 3rds so the 2 larger parts will be wings for appetizer night( we eat them as a meal in a restaurant might as well at home) and the tips went in the dutch oven with the fat and backs along with an onion, 2 regular carrots and 2 stalks of celery and water.Popped in the oven to do it's thing to make broth which will convert to soup or dumplings. Figuring what it costs the smaller 2 chickens came to $8.84 with at least 5 meals out of them that is $1.77 per MEAL.Knowing I have the chicken scraps and veggies in the dutch oven cooking( heating up the kitchen again with the oven)I will have 2 more meals ( one with dumplings and one with noddles) out of it.I figure the chicken scraps are free since the cost was figured into the other meals. The jumbo onion cost me $1, the 2 regular carrots costs me 20 cents total and the 2 stalks of celery costs me 30 cents total( yes I actually counted how many stalks and how many carrost there was and divided the cost out).SO for $1.50 I have the beginnings of another 2 meals.
I make my own noodles but I know for around a dollar or so you can buy a bag of noodles..okay it might be $2 now days. Dumplings can be made with a can of biscuits( cheap and cut in fourths) for around $1.20 last time I bought biscuits.
Figuring that as an estimate...for $1.75( or $2.75 for chicken and noodles and $1.95 for chicken dumplings for a meal ...that's a good deal.
storm is rolling in so I must go...
Blessed be
Preserving Okra
-
A friend asked my hubby if he would harvest the okra from his garden while
he and his wife went out of town. My hubby said of course, which led to
this .....
1 day ago